ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ СПОЖИВАЧУ, ЩОБ НЕ ПРИДБАТИ ФАЛЬСИФІКОВАНЕ ЧИ КОНТРАФАКТНЕ НАСІННЯ

Дата: 20.04.2023 13:20

Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області застерігає, що використання для посіву насіння неналежної якості може спричинити втрату всього урожаю або взагалі не отримання сходів.

Фото без опису

Купуючи насіння, потрібно звернути увагу, що крупні компанії-оригінатори, щоб вберегти свій імідж, докладають максимум зусиль у захист від підробок, використовуючи такі ступені захисту:

тривимірне зображення-голограма (зі зразком можна ознайомитись на сайті компанії. Будь-які відхилення можуть свідчити про підробку);

– QR-код, який дозволить вам через мобільний додаток провести легку перевірку;

– індивідуальний номер (кожен мішок має свій унікальний серійний номер, який не може повторюватись);

– голограма розташована на місці, де зшивається мішок, і у разі відкриття вона саморуйнується, що унеможливлює відрізання чи переклейку голограми на інші мішки-підробки;

– термічне зшивання мішків. Така система не може бути повторно використана, що забезпечує надійну цілісність мішка під час зберігання і транспортування й унеможливлює фальсифікацію після закриття пакування.

Захиститися від підробок, на ринку насіння, можливо будучи добре проінформованим, а якщо у вас є хоча б невелика частка сумніву щодо оригінальності насіння, яке плануєте придбати, зверніть увагу на такі показники:

– виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, який формує Міністерство аграрної політики та продовольства України;

– кожна компанія-оригінатор має своїх дистриб’юторів (перевірте чи поцікавтесь у компанії);

– вимагайте Сертифікат, який засвідчує сортові якості насіння та Сертифікат, який засвідчує посівні якості насіння. До продажу не може пропонуватися насіння сорту, котрий не занесено у Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні;

– купуйте тільки за безготівковий розрахунок, зберігаючи всі чеки та квитанції. У такому разі ви можете мати беззаперечні докази;

– перевірте всі пакувальні мішки та насіння у них. Як правило підроблене насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається. На мішках можуть бути голограми, роздруковані на кольоровому принтері. Номерні знаки можуть бути однаковими, або не відповідати сорту тощо;

– занижена ціна є завжди підозрою, вона не може бути нижчою чим у офіційних дистриб’юторів. Якісне висококласне насіння не може бути дешевим, оскільки на його випробування, тестування, дослідження компанії витрачають колосальні кошти.

При купівлі насіння обов’язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетці. Номер партії та країна виробництва насіння повинні співпадати. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів, а у справжності сертифікату можна пересвідчитися на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України у розділі “Реєстр сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал”.

Основні засади виробництва та обігу насіння і садивного матеріалу визначає Закон України “Про насіння і садивний матеріал”. Відповідно до Закону насіння і садивний матеріал вводяться в обіг лише після їх сертифікації, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами, використання для сівби насіння, що не має відповідного сертифікату, забороняється. Накладення стягнення не звільняє винних осіб від відшкодування збитків у випадках і порядку, передбачених законом.

При необхідності кваліфікованої консультації звертайтесь до фахівців відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за телефоном (0532) 54-57-59 або на електронну адресу: fito@polvet.gov.ua.

За інформацією Головного управління

Держпродспоживслужби в Полтавській області